İstanbul’da ev kiralanabilecek en güvenli ve güvensiz semtler

İstanbul kocaman bir derya. İçerisinde doğru tutunabilmek, artık gün geçtikçe daha zor hale geliyor. Artan göç ve kültür çeşitliliği, İstanbul’un bazı bölgelerini yaşamak için tehlikeli yerler haline getirmeye başladı. Eğer bu aralar evinizden çıkmak ve yeni semtlere taşınmak istiyorsanız, bu yazımıza göz atmanıza fayda var.

İstanbul’da ev kiralanabilecek en güvenli ve güvensiz semtler

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından İstanbul halkına sorularak yapılan bir araştırmada, İstanbul’un semt sakinleri tarafından en güvensiz seçilen ilçeler belirlenmiş. 39 ilçenin tamamının değerlendirildiği listede belirlenen ilçelerin bazılarında fiyat bakımından oldukça pahalı ve lüks evlerin bulunuyor olması da dikkat çeken detaylar arasında.

Araştırmanın sonucunda suç ya da suç korkusunu en yakından hisseden ilçe sakinleri, sırasıyla Küçükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Beyoğlu, Beykoz, Çatalca, Avcılar, Üsküdar, Güngören ve Bağcılar olmuş.

Tam tersi suç ya da suç korkusunu en az hisseden ilçe sakinleri ise Bakırköy, Adalar, Kadıköy, Kartal, Beşiktaş, Başakşehir, Şişli, Ataşehir, Sarıyer ve Kağıthane.

Suç oranından endişe edenlere sorulan “neden” sorusuna gelen cevap en çok “geçim sıkıntısı” olmuş. İkinci sırada eğitimsizlik, üçüncü sırada ise işsizlik yer alıyor. Büyük bir çoğunluk da başıboş gezen gruplar cevabını vermiş. Araştırmanın devamında evlerinden uzak olduğunda endişe duyan ilçeler de belirlenmiş. Buna göre Küçükçekmece, Çatalca, Bağcılar, Arnavutköy ve Pendik’te yaşayanlar, evlerinden uzaktalarken evlerinin güvenliğinden endişe duyuyorlar.

Bakırköy, Kadıköy, Adalar, Maltepe ve Kartal sakinleri ise tam tersi evlerini güvende hissediyorlar. Tam bu noktada Pendik ve Kartal gibi birbirleriyle neredeyse iç içe olan iki ilçe arasında bu denli fark olması, araştırmanın en ilginç bölümlerinden biri olmuş.

Üsküdar, Beykoz, Küçükçekmece, Çatalca ve Ümraniye sakinleri, ilçelerini ziyarete gelen yakınlarının başına bir şey gelme ihtimalinden en çok korkanlar olmuş. Adalar, Bakırköy, Başakşehir, Şişli ve Kadıköy sakinleri bu korkuyu en az yaşayanlardan. Eğer bu aralar evinizden çıkmak ve yeni bir ilçede yaşamayı planlıyorsanız bu anket sonuçlarına göz atmanızda fayda var. Ayrıca evinizden çıkarken, bize haber vererek gelir de elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey, evden çıkacağınızı söylemek. Böylelikle çıkacağınız ev için yeni bir kiracı bulunduğunda komisyon kazanabilirsiniz. Evden kârlı çıkmak için hemen kayıt olun.