Ev taşırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Günümüzde bir ev taşımak, kiracıların neredeyse en büyük çilelerinden biri. Yeni ev bakmak, ev sahibi ile anlaşmak, ardından çıkacağınız evi toparlamak, nakliyeci bulup yeni eve eşyaları götürmek, yeni evi temizlemek ve düzenlemek… derken liste uzayıp gidiyor. Bunu okurken dahi içiniz sıkılmış olabilir ama konumuz bu olayı biraz daha hafifletmek.

Ev taşırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Evden çıkarken yaptığımız başlıca işler var. Bu işleri yapmaya koyulurken, telaştan atladığımız ufak detaylar da olabiliyor. Sizler için evden taşınma süreci boyunca mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı detayları listeledik. Evden çıkmadan önce bu detayları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ev sahibi ile anlaşma

Evden çıkmanın en zor noktası ev sahibinizle aranızı bozmadan ayrılmaktır. Çünkü olası bir anlaşmazlıkta depozitonuzu almanız da tehlikeye girebilir. Bu nedenle evden çıkmadan en az 1 ay önce ev sahibinize mutlaka evden çıkacağınızı bildirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu bildiriyle eş zamanlı olarak evden çıkacağınızı bize bildirirseniz, evinizden daha kazançlı çıkabilirsiniz. Çünkü bu işlemi yaptığınızda, ev sahibiniz yeni kiracısını çok rahat bulacak, siz de bu anlaşmadan komisyonunuzu alabileceksiniz. Kazançlı çıkmak için hemen kayıt olun.

Resmi işlemleri sorunuz halletme

Evden çıkmanın diğer en önemli safhalarından biri de elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet gibi aboneliklerinizi taşımak. Son güne sıkıştırmamak için bu işlemleri de önceden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu işlemleri yapmak için, aboneliğinizin erken bitebileceğinin endişesiyle, evden çıkacağınız zamana daha yakın bir tarihi beklemenize gerek yok. Kurumlara gittiğinizde evden çıkacağınız zamanı söylerseniz, abonelikleriniz işlem yaptırdıktan iki üç gün içinde değil, tam olarak bildirdiğiniz tarihte kesiliyor olacaktır. Bu demektir ki işlemlerinizi son güne bırakmadan çok önceden de yapabilirsiniz.

Temizleme ve tadilat gerçekleştirme

Yeni evinize geçmeden önce evde detaylı bir temizlik yapmanızda fayda var. Bu temizlik faslı aslında ayrıldığınız ev ve yeni taşınacağınız ev olmak üzere her iki yönde de geçerli. Evden ayrılırken kullanmadığınız eşyalarınızı atmanızı ya da ikinci el platformlarında satmanız, önemli bir yükü üzerinizden atar ve nakliye masraflarınızı da en aza indirger. Yeni taşınacağınız evde ise eşyalarınızı taşımadan önce temizlik ve tadilat yapmanızda fayda var. Çünkü taşınacak eşyalarınız siz yeni evi temizlemeden yeni evinize girerse, temizlik işlemleri oldukça zor olacaktır. Bu nedenle eşyalarınızı taşımadan önce temizlik yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Toplarlanma ve paketleme işlemlerini yapma

Evden çıkmanızın heyecanıyla toparlandığınız sırada aceleci olmanız, bazı değerli eşyalarınıza veda etmenize sebep olabilir. Yaptığınız ani bir hareketle en değerli yemek takımınızın tek parçasına yanlışlıkla veda edebilirsiniz. Bu nedenle toparlanma sürecinizi biraz daha sakin yapmalısınız. Bir önceki maddede söylediğimiz gibi yeni evinize yeni eşyalarınızla girmek, ruhunuzu da tazeler. Eski eşyalarınızı popüler ikinci el platformlarında satabilir, elde ettiğiniz gelirle de yeni evinize uygun yeni eşyalar alabilirsiniz.